ניהול ספקים הוא מקצוע! – זוהי כבר תובנה מוכרת שניהול רכש וקניינות אינם מספיקים כדי להפיק את המיטב משרשרת האספקה.

בארגונים קטנים ועל אחת כמה וכמה בארגונים גדולים, לניהול ביצועי הספקים יש השלכות משמעותיות על התזרים, המאזן, גמישות התפעול, הייצור ולעיתים כושר התחרות הכללי של הארגון. כך למשל פועל יוצא של הוזלת התשומות, ייעול שרשרת האספקה ושיפור ביצועים יהיה הגדלת הרווחיות, היכולת להוזיל עלויות ייצור שעשויות להתבטא בהוזלת מחירים וכושר תחרות גבוה יותר והובלה של השוק.

הגלובליזציה, התחרות הגדולה והתמקצעותם של ארגונים, הביאה לצמיחתו של מקצוע ניהול הספקים לרמות בכירות בארגון.  מה שהוליד את הצורך בפיתוחם של תהליכי עבודה מתקדמים לניהול ספקים.

אחד התהליכים החשובים ביותר הוא תהליך מדידה והערכת ביצועי ספקים. ניהול ביצועי ספקים הוא תהליך ניהולי לכל דבר. וכמו כל נושא ניהולי, השלב הראשון הוא מדידה ורק אחר כך ניהול ודחיפה לשיפור.

להפיק את המקסימום מהספקים

חשוב להדגיש שתהליך ניהול ביצועי ספקים איננו תהליך חד כיווני שמטרתו להתיש או חלילה לסחוט את הספקים, כך שרק הארגון מרוויח. ההיפך הוא הנכון – תהליך יעיל של ניהול ביצועי ספקים, ישפר את אופן עבודתם של הספקים ואף יתרום להתפחותם כך שגם הם ירוויחו ממנו.

 1. ניהול ביצועי ספקים כולל קודם כל מדידה של ערכים מרכזיים המשליכים על יעילות העסק, בין היתר – זמני אספקה, גמישות, איכות השירות, איכות המוצרים, מדידה של תקלות, חזרות ועוד מדדים קריטיים. בתהליך זה גם מותווים יעדים ברורים לשיפור והספק עצמו מרוויח אף הוא ומשתפר מהבקרה.
 2. הנהלות שני הארגונים נרתמות למהלך השיפור ונוצרת סינרגיה מבורכת של ייעול תהליכים.
 3. נוצרת מובילות טכנולגית, שיפור באיכות, התמקצעות וידע.

שיטת הניקוד לדירוג ביצועי ספקים

אחת הדרכים הנפוצות לניהול ביצועי ספקים היא לבנות "טבלה מנצחת" לדירוג ביצועי הספקים!

ניתן לפשט ולומר שכרטיס הדירוג מורכב מרכיבים שונים שיוצרים ביחד ציון דינאמי, המאפשר בכל רגע נתון להשוות בן הספקים, לשקף להם במה ניתן להשתפר ולזכות במקסימום תמורה ותנאים.

טבלה זו נראית כך:

טבלת ביצועי ספקים

מה תרוויחו מניהול מדוייק של ביצועי הספקים שלכם

גם אתם וגם הספקים שלכם ירוויחו!

אם גם אתם מרגישים שהספקים שלכם אינם נותנים את המקסימום? שמידי יום אתם שומעים על בעיות של איחורים וחוסרים, כשלים באיכות, שיתוף פעולה לקוי, רמה מקצועית נמוכה, קושי בהורדת מחירים וכו'?

תהליך של דירוג הספקים ויצירת מעין תחרות/מכרז פנימי על אספקת השירותים, תביא לשיפור משמעותי באיכות המוצר, בעלויות וביכולת התחרות שלכם.

אם גם אתם מרגישים שהלקוחות שלכם מוציאים מכם יותר ממה שאתם מצליחים להוציא מהספקים, אם גם אתם מרגישים שבשיחות ובדיונים עם ספקים יש הרבה מלל, סיפורים ותירוצים, אבל בפועל אתם נשארים עם ביצועים בעייתיים, חשוב שתקחו שליטה על המצב ולא תתנו למצב לשלוט בכם!

אומנות המו

כיצד מתחילים תהליך של ניהול ביצועי ספקים

תהליך שכזה מתחיל במיפוי הספקים הקיימים, הגדרת הספקים החשובים להצלחת החברה בטווח הארוך, והגדרת המדדים להצלחה.

לאחר מכן נבנה את השיטה והכלים לניהול הספקים ברמה גבוהה: נסקור ספקים חלופיים אפשריים, הצעות מחיר, בחינה מעמיקה של תנאי האספקה, סקירת חוזים, גמישות, נוחות עבודה, אמינות.

נייצר מדרג מדיד ואחיד, ובסופו נבנה תכנית עבודה ושיפור לספקים, הכולל מדידה של קצב ההתקדמות מולה.

נחשוב ביחד:

 1. איך משפרים באופן מתמיד את הביצועים ויוצרים תמריצים ברורים?
 2. איך רותמים את הנהלות הארגונים, משני הצדדים, לשיפור הביצועים?
 3. איך מפתחים כלים ושיטות נוספות ומשופרות לניהול הביצועים?
 4. אילו פרמטרים יש להוסיף ולמדוד כדי להניע שיפור?

כיצד ייראה העסק שלכם בעוד שנה מהיום?

בעוד שנה מהיום תדעו לתת לכל ספק אסטרטגי וחשוב, ציון לביצועים הכוללים שלו. הדיונים והפגישות איתו יהיו עיניינים, מול תכנית עבודה ושיפור לכל ספק וספק. תהיו בשליטה ותוכלו להבין מיהם הספקים הטובים ואלו ספקים יש להחליף, מהם נקודות החולשה והיכן צריך להשתפר.

הקטנת עלויות הרכש בארגון - ארז לוי - פיתוח עסקים לצמיחה

“יצרתי קשר עם ארז, והבנתי מיד שהוא יכול ללוות אותי באופן אישי ולסייע לי בסוגיות תפעוליות (רכש, לוגיסטיקה, מדדים תפעוליים וכד’) ובסוגיות ניהוליות מורכבות (מבנה אירגוני נכון במחלקות השונות, אסטרטגיות שונות וכד’). התרומה המשמעותית של ארז על פני כל יועץ אחר שיצא לי להכיר (מיטרוניקס עובדת עם מספר גופי ייעוץ בנושאים שונים ומגוונים) היא הפשטות שבה הוא מפרק כל בעיה שעולה בפנינו. ארז מסייע לי להפוך את החלום למציאות נגישה, תוך בניית אסטרטגיה תפעולית והובלת הצוותים לעיצוב תפיסה של מצוינות ניהולית שאינה מתפשרת ולהפוך ארגון שלם מדיכדוך ובינוניות לחדוות עשיה ורצון להצליח. בעזרת ארז, הערתי את כל הארגון, לימדנו את חברי ההנהלה שחייבים לחלום בגדול כדי להצליח. אין לי ספק בתרומה של ארז, אין לי ספק בנחיצות שלו כיועץ שלי לאורך זמן. מקווה מאד שתזכו להנות מהקשר הזה כפי שאני נהנה ממנו.”

גיא ליפשיץ – סמנכ”ל תפעול ושרשרת אספקה-מיטרוניקס בע”מ

מייטרוניקס - לוגו

נעים להכיר - ארז לוי

שלום רב, שמי ארז לוי, מנכ"ל עסקית ובעל ניסיון של עשרים שנה בניהול בכיר של רכש ושרשרת אספקה בחברות תעשייה וטכנולוגיה מתקדמות (אפלייד מטריאלס). בתפקידי הטמעתי שיטות ניהול ביצועי ספקים מהמתקדמים בעולם, ויחד עם הספקים הגענו לרמת ביצועים של מצוינות תפעולית ועסקים ברמות בינלאומיות. על פועל זה זכינו בפרס מגן האיכות של נשיא אפלייד מטריאלס העולמית.

בשנים האחרונות בעסקית אנחנו מלווים חברות טכנולוגיה, שרשרת אספקה, רכש, ואחרים, ביישום של תהליכי ניהול ביצועי ספקים מתקדמים. כמו כן אנחנו מעבירים סדנאות וקורסים בשיטות ניהל ספקים מתקדמות, יחד ננהל את ביצועי הספקים שלכם ונביא אותם לרמה בינלאומית .

ארז לוי - מנכ

צרו קשר במרחק של קליק אחד

תפסו שליטה תפעולית – הזניקו את העסק שלכם.

צרו עימנו קשר בטלפון 054-8049006 לייעוץ ראשוני ללא התחייבות או מלאו את הטופס הבא:

  שדות חובה למילוי מסומנים ב- *  אנו מאשרים קבלת ניוזלטר ופרסומות למייל

  עסקים מומלצים